Rozdiel medzi vide-grenier, brocante, marché aux puces?

17.07.2023

Podujatia, ktorých popularita vo Francúzsku neklesá: vide-grenier, brocante, marché aux puces: vždy prilákajú množstvo ľudí.

Le vide-grenier

Nájdete na ňom širokú ponuku vecí, cez oblečenie, kuchynské náčinie, knihy, bižutériu, hračky, drobný nábytok a iné. Predávajúci sú les particuliers. Ich cieľom je posunúť ďalej veci, ktoré im už neslúžia. Málokedy ide o vzácnosti alebo naozajstné starožitnosti, ikeď nikdy neviete, čo môžete nájsť. Le vide-grenier je otvorený pre všetkých, ktorí zaplatia malý poplatok organizácii alebo mestu, ktorý tento výpredaj organizuje. 

🕵🏼‍♀️ grenier : étage supérieur d'une maison qui sert généralement de débarras (*lerobert dico en ligne)

 Le vide-grenier pour les particuliers 

La brocante

Ten, kto sa vo Francúzsku označuje ako le brocanteur je profesionál, spravidla obchodník, zapísaný v živnostenskom registri. Mal by vám byť schopný poskytnúť záruku, čo sa týka povahy a kvality predávaného tovaru. Un ancien vélo, un miroir, des chaises, de la vaisselle, des livres, des vêtements, sortiment je bohatý. Podobne ako vo vide-grenier dajú sa tu nájsť rôzne vecičky z druhej ruky.

🕵🏼‍♀️ brocante x marché d'antiquaire

👉🏼 ďalej existuje aj marché d'antiquaire, kde l'antiquaire je historik, predávané predmety majú zvyčajne vyššiu historickú hodnotu a tým pádom ceny sú vyššie.

➤ Le brocanteur est un professionnel

Môžete nazvať le vide-grenier la brocante a la brocante le vide-grenier? Určite áno 🤪. 

Môžeme ich vnímať ako synonymá. Navyše tieto dve výrazy sa často zamieňajú, niekedy ani samotní Francúzi v nich nevidia rozdiel. Žiadna katastrofa nenastane. Takže easy peasy.

Le marché aux puces

Špecifickosťou marché aux puces je, že tu nájdete vzácnejšie predmety: nábytok, sklo, striebro, šperky, umelecké diela. Býva zvykom, že blšáky sú vonkajšie trhy. Konajú sa predovšetkým v lete, Existujú však aj celoročné blšie trhy, ako napríklad le marché aux puces de Saint-Ouen à Paris (nabližšie metro Porte de Clignancourt). Za posledné roky stal skutočnou turistickou atrakciou, ktorú ročne navštívi viac ako 5 miliónov ľudí. Obrovitánsky trh, ktorý počíta cez 2000 predávajúcich.

🕵🏼‍♀️ le marché aux puces : ak sa pozrieme bližšie na názov tak obľúbeného a vyhľadávaného miesta, pôvodne išlo skôr o hanebný a ponižujúci výraz

Celui qui dort avec des chiens se lève avec des puces.

👉🏼 spájaný taktiež s predstavou chudoby, špiny a biedy

👉🏼 prenieslo sa to aj na spodné prádlo, či staré kusy oblečenia, ktoré bolo možné zadovážiť na úplne prvých trhoch, vyzbierané z odpadkov: často plné parazitov (odtiaľ puce)

👇🏽👇🏽👇🏽

🕵🏼‍♀️ VOCABULAIRE 🕵🏼‍♀️

les particuliers: súkromné osoby

le grenier: pôjd, podkrovie

vider: vyprázdniť

le vide-grenier: garážový výpredaj

le vélo: bicykel

le miroir: zrkadlo

la vaisselle: kuchynský riad

le livre: kniha

les vêtements (m.): oblečenie

la brocante: bazar

le marché d'antiquaire: trh so starožitnosťami

l'antiquaire: antikvár, obchodník so starožitnosťami

la puce: blcha

le marché aux puces: blší trh

Navštívili ste vo Francúzsku bázar, blšák, ktorý sa vám veľmi páčil? 

Dajte vedieť do komentára, kde ste boli a čo zaujímavé ste si odniesli.